Fényjelenségek, kölcsönhatások

2020.05.24



A környezetünkből származó információk legnagyobb részét a szemünkkel fogjuk fel. A szemünkkel történő érzékeléshez fényre van szükség.

A fény és a sötétség (nappalok és az éjszakák) váltakozásának fontos szerepe van szervezetünk bioritmusának kialakításában.

Az állatoknak is szüksége van a fényre (táplálékszerzés, ellenség felismerése, menekülés, test felmelegedése...).

A növények életéhez is nélkülözhetetlen a fény (fotoszintézis - a táplálék készítési folyamat).

A legnagyobb fényforrásunk a Nap.

Fényforrások: olyan testek (tárgyak), amelyeknek saját fénye van.

Kísérlet: Nézd meg a gyertya fényét üveglapon, zsírpapíron és fekete papíron keresztül!

Üveglap - átlátszó, átengedi a fény legnagyobb részét.

Autóüveg fóliázása


Zsírpapír - áttetsző, a fénynek csak kis részét engedi át.

Fekete papír - átlátszatlan, nem engedi át a fényt.

Kísérlet: Figyeld meg a fény útját!

  1. Sötét szobában világíts zseblámpával a tárgyakra! Milyen irányban terjed a fény? - A fény egyenes irányban terjed.

  2. Asztali lámpád elé helyezz egy fekete kartont, amelyen különböző formákat vágtál ki! Mit tapasztalsz? Ismételd meg ugyanezt a kísérletet a kezeddel! - Ha a fény útjába átlátszatlan tárgy (v. a kezed) kerül, a tárgy mögött megjelenik az árnyéka. (árnyjáték)

 

A fény útját irányítani is tudjuk. Ehhez egy kis tükörre lesz szükséged!

Kísérlet:

  1. Helyezz a fény útjába kissé ferdén egy tükröt! Mit tapasztalsz? - A fény a tükörről visszaverődik.

Nézd meg a videót!

  1. Egy négyszögletes üvegedénybe tegyél vizet és sötét szobában világítsd meg oldalról, kicsit felfelé irányítva a fényt. - A fénysugár a vízben is egyenes irányban terjed, de a víz felszínét elérve egy része onnan visszaverődik más része megtörik.

  1. A fénytörés jelenségét megfigyelheted akkor is, ha egy pohár vízbe egy szívószálat, v. egy kiskanalat helyezel és megnézed a víz felszínénél a szívószál v. a kanál helyzetét.


  1. Fénytörés prizmán - a fehér fény szétbomlik összetevőire. Ugyanezt a jelenséget figyelheted meg, amikor szivárványt látsz az égen, ilyenkor a levegő vízcseppjei törik meg a fényt.



Ugyanez vonatkozik az előző órai feladatokra!

Aki elvégzi a kísérletek valamelyikét, fényképezze le és küldje vissza! is!


Köszönöm: Gabi néni


Minden jog fenntartva. Az oldalakon fellelhető tartalmak a koronavírus járvány következtében rendkívüli intézkedésekkel elrendelt tantermen kívüli, digitális munkarendhez megfogalmazott OH ajánlásban szereplő-, valamint a vészhelyzetre tekintettel ingyenesen elérhetővé tett portálok oktatást segítő anyagainak felhasználásával készültek. Ahol nincs külön forrásmegjelölés, ott a videókat, hanganyagokat, képeket, a képmontázsokhoz felhasznált elemeket a Google "Szabadon felhasználható vagy megosztható" felhasználási joggal rendelkező speciális keresési lehetőségeinek beállítása után, a Google találati listájáról használtam.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el